DARUJME

Naše historie

Naším posláním je pomáhat lidem v nouzi na principech křesťanské lásky.

Jsme součástí mezinárodní organizace Caritas Internationalis a Caritas Europa.

 

Historie naší organizace začíná 1. dubna 2001, kdy byla Arcibiskupstvím pražským zřízena Farní charita Praha 1 – Nové Město jako dobrovolnická organizace. Zpočátku jsme pomáhali v rámci farnosti kostela Panny Marie Sněžné na Jungmannově náměstí, kde jsme i řadu let sídlili. Postupně se naše činnost rozšiřovala a profesionalizovala. V roce 2005 jsme se stali profesionální organizací poskytující sociální služby potřebným ženám. V tomto roce byla také zaregistrována terénní služba Program Máří. Od 1. října jsme otevřeli další službu – Nízkoprahové denní centrum pro ženy.

Působíme na celém území Hlavního města Prahy, nejintenzivněji na území městské části Praha 1, kde sídlíme. Zaměřujeme se na pro-ženský přístup, protože ženy potřebují rozdílnou podporu než muži, když řeší těžké životní situace vzniklé ztrátou bydlení. Při práci s jednotlivými klientkami uplatňujeme individuální přístup. Mezi nejčastější metody naší práce patří rozhovory, naslouchání, podpora nebo doprovázení v rámci pomoci při uplatňování práv a oprávněných zájmů, a obstarávání osobních záležitostí či znovunavazování vztahů s rodinou.

Vzhledem k umístění v samém centru hlavního města jsme se brzy začali potýkat s problematikou osob bez přístřeší. Záhy jsme poznali, že “jen” jídlo a čaj nejsou řešením této situace. Jedna z tehdejších dobrovolnic, paní Denisa Mikešová, začala oslovovat lidi z ulice prostřednictvím výtvarné tvorby. Přizvání klientek k tvorbě byl základ motivačního ateliéru Plamen Poznání, aktivity, která se v roce 2017 stala součástí nově vzniklého Komunitního centra. Jeho činnost byla podporována z finančních prostředků Evropské Unie a fungovalo v letech 2017 – 2020. Na činnost projektu navázalo v roce 2021 Centrum Kamino hrazené z prostředků Evropského sociálního fondu, Operačního programu Zaměstnanost. Centrum ukončilo svoji činnost 30. 6. 2023.

V roce 2023 jsme se v rámci terénní služby stali součástí Doplňkové sítě s programem Podpora v sociálním bydlení.

 

 

Caritas Internationalis

Na zemi po celém světě

Všechno to začalo jediným mužem. Ve skromných začátcích v Německu roku 1897 založil Lorenz Werthmann první Charitu. Organizace, pojmenovaná podle latinského slova znamenajícího lásku a soucit, se stala jednou z největších agentur pro pomoc a rozvoj na celém světě. Ve 20. století položil Giovanni Battista Montini, budoucí papež Pavel VI., základy mezinárodní sítě. V roce 1954 byla Caritas Internationalis uznána oficiálně.

Caritas Internationalis je konfederací více než 160 členů, kteří pracují na místní úrovni téměř ve všech zemích světa. Když udeří krize, Caritas je již na místě. Různí členové nám dávají naši sílu – od malých skupin dobrovolníků až po některé z největších světových charitativních organizací. Caritas, inspirovaná katolickou vírou, je pomocnou rukou církve – oslovuje chudé, zranitelné a vyloučené, bez ohledu na rasu nebo náboženství, aby vybudovala svět založený na spravedlnosti a bratrské lásce.

Caritas Internationalis má sídlo v Římě – koordinuje nouzové operace, formuluje rozvojovou politiku a obhajuje lepší svět pro všechny. Všechny národní charitní organizace jsou členy vlastních regionálních charitních sítí a zároveň mezinárodní konfederace. Od založení první Charity v Německu v roce 1897 přes založení Caritas Internationalis v roce 1951 až do dnešních časů má Caritas bohatou historii naslouchání s úctou k utrpení chudých a dávání jim nástrojů k proměně jejich vlastního života. Hluboké morální a duchovní principy důstojnosti, spravedlnosti, solidarity a správcovství vedou Charitu dodnes.

Co dělá Charita?

Charita působí jak v bohatých, tak v nepříliš bohatých zemích, na severní polokouli i na globálním jihu. Integrální lidský rozvoj považujeme za hlavní princip pro naše dlouhodobější projekty, ale také efektivně a efektivně reagujeme na náhlé mimořádné události. Díky své rozsáhlé místní síti je Caritas často první na scéně, která pomáhá, a zůstává na místě, když jiné humanitární agentury odejdou.

Charita věří v solidaritu, sociální a ekonomickou spravedlnost a mír a tyto principy proaktivně začleňuje do své práce.

Podrobné informace o Caritas Internationalis.

 

 

Caritas Europa

Caritas Europa je síť charitních organizací na evropském kontinentu.

„Caritas Europa je katolická síť, která pracuje s lidmi všech vyznání, aby ukončila chudobu a podpořila důstojnost všech lidí. Jsme součástí celosvětové sítě Caritas Internationalis, která má více než 160 členů po celém světě. Věříme, že jádrem všech politik by měli být lidé a životní prostředí, nikoli zisky. Jsme proti všem druhům vyloučení a podporujeme všechny iniciativy, které podporují udržitelný rozvoj, který je přínosný pro každého a umožňuje všem lidem najít smysluplnou roli ve společnosti.

Naše práce je inspirována 7 principy katolického sociálního vyučování, se zvláštním důrazem na preferenční volbu pro chudé a zranitelné. To znamená, že se zaměřujeme především na nejchudší a nejzranitelnější v našich společnostech, v neposlední řadě na ty, kteří nově přicházejí do Evropy jako migranti nebo uprchlíci.

Caritas Europa má 49 členských organizací ve 46 zemích celého evropského kontinentu, včetně všech členských států Evropské unie a převážné většiny členských zemí Rady Evropy.“

Více o činnosti organizace Caritas Europa.

 

 

Charita ČR

Charita Česká republika působí již více než 100 let. V současnosti je největším nestátním poskytovatelem sociálních a zdravotních služeb v České republice a druhým největším v zahraničí.

 

1919-1939

Za první republiky sdružovala Katolická charita v Československé republice několik stovek sociálně zdravotních ústavů a vykonávala ošetřovatelskou službu v chudých rodinách. Organizování charitní činnosti započalo na Olomoucku, kde v roce 1919 kaplan Ludvík Antonín Bláha začal shromažďovat informace o humanitní a osvětové činnosti řeholních domů. Brzy nato se v Olomouci ustavil Svaz charity, jehož stanovy byly schváleny úřady 7. února 1922.

 

1939-1989

 

V době II. světové války byla činnost Svazu charity značně omezena – zůstal hlavně provoz ústavů. Na jaře 1945 se však Charita významnou měrou podílela na pomoci navrátilcům z koncentračních táborů a brzy se okresní a obvodní charitní ošetřovatelské stanice se svými diplomovanými a dobrovolnými sestrami staly velmi vyhledávaným útočištěm všech nemocných a trpících. Poté však přišlo komunistické zestátnění, které znamenalo konec jejich veřejné sociální práce.

 

 

Po roce 1989

Novým začátkem se stal rok 1989, kdy se ve společnosti otevřely možnosti práce na církevním poli a kdy mohla na základě vládního zákona 308/1991 Sb. znovu vzniknout Charita jako organizace pečující o potřebné. Zatímco počátek 90. let se nesl hlavně v duchu nadšení a elánu, další léta se pak nesou v duchu postupné profesionalizace. V roce 1995 byla Česká katolická charita přijata za řádného člena mezinárodních organizací Caritas InternationalisCaritas Europa.

Další informace o historii Charity ČR.

Kodex organizací soustředěných v síti Charita Česká republika.

 

 

Dobové fotografie ilustrující činnost Charity.

 

Děkujeme za vaši podporu

Náš darovací účet
2278691001/5500